Három helyszínen 16 milliárd forinttal vesz repülőrajtot a Talentis program a Zsámbéki-medencében. Űrtechnológiai tesztközpont, technológiai park és inkubátorház építésébe fognak bele - átalakult szervezettel - a kelet-közép-európai tudásvölgy befektetői.
Majd négyéves előkészítés után elindulni látszik a Talentis program. A Kenyeres Sándor, S. Nagy Sándor és S. Nagy Endre által reprezentált befektetők - akik a budapesti Mammut bevásárlóközpontot is finanszírozták - létrehozták a mintegy ötmilliárd forint törzstőkéjű Talentis-csoportot, ez fogja össze a konkrét fejlesztésekért felelős társaságokat. Megalakult továbbá a holdingot irányító Talentis Zrt. is - Takács Ernő elnök-vezérigazgató vezetésével.
Az idén 16 milliárd forintot invesztálnak a 2007-ben beinduló fejlesztésekbe. A frissen kinevezett elnök-vezérigazgató - aki a kezdetektől egyengette a program útját - közölte: az idei beruházások három területre összpontosulnak. Herceghalomban elindul a Talentis Business Park építése, a Fejér megyei Mányon elkezdik az ipari park kialakítását, az etyeki szabadidő- és rekreációs központnak pedig a tervezési, előkészítési munkálatai zajlanak, illetve az új Dávidmajorban (Etyek külterületén) elindul a Talentis Űripari Technológiai és Tesztközpont építése. A 2003 tavaszán Magyar Bálint oktatási miniszter és Vizi E. Szilveszter akadémiai elnök áldásával útjára indult tudományos, innovációs fejlesztés Kelet-Közép-Európa első tudásparkjának létrehozását tűzte ki célul.
Első lépésként a tervezett háromszáz projektnek területet adó önkormányzatok elképzeléseit gyűjtötték össze, majd egy nemzetközi pályázat segítségével mestertervben hangolták össze a települések elgondolásait. Első konkrét beruházásként 2005 őszén Agrogate néven egy közel 120 hektáros, több év alatt megvalósuló zöldmezős befektetésbe fogtak. Tavaly nyár elején átadtak egy 15 ezer négyzetméteres logisztikai épületet. Közel 240 ezer négyzetméteren modern raktárak, ipari csarnokok, a bérlői igényeknek megfelelően kialakított irodák épülnek majd. A teljes beruházás értéke eléri az 50 milliárd forintot.
Az 55,4 hektáron megvalósuló Talentis Business Parkban kap helyet a kezdő vállalkozásokat segítő inkubátorház, valamint a technológiai és innovációs központ. A Herceghalom belterületén idén induló első fázisban 10,2 hektáron 90 ezer négyzetméter épül be, amely irodáknak, innovációs és technológiai egységeknek, kutatás-fejlesztési és gyártási funkcióknak ad otthont.
A Talentis Űripari Technológiai és Tesztközpont kialakításában a Talentis partnere az 1991-ben alakult, s hazánk vezető űrkutatási cégeként ismert Bonn Magyarország Kft., amely egyébként vezető nyugat-európai és indiai űrkutatatási központokkal dolgozik együtt, s többek között részt vett az indonéziai műholdas cunami-előrejelző rendszer kialakításában is.
Solymosi János, az űrkutatási alkatrészeket és részegységeket tervező és gyártó kft. vezetője kifejtette: nagy lehetőségeket látnak a Zsámbéki-medencében összpontosuló tudásvagyonban. Az április 4-én aláírt együttműködési megállapodás mintegy 2,2 milliárd forintos beruházást jelent. A fejlesztés nemcsak technológiai és tesztközpontnak ad helyet, de többszintű képzésioktatási szolgáltatást is nyújtó űrkutatási centrum kialakítását is jelenti, sőt az elengedhetetlen kutatás-fejlesztési (K+F) intézetek mellett a kapcsolódó kisvállalkozások cégközpontjai és laboratóriumai is helyet kapnak majd a közel 30 hektárnyi területen.
A beruházás iránt több neves európai high-tech cég is érdeklődik. Az unió területén több mint ezer specialistát foglalkoztató német IABG-vel (Industrieanlagen-Betriebsgesellschaft GmbH) már szándéknyilatkozatot írtak alá a tesztközpont működtetésében való részvételről.
Ezzel olyan hátrányt dolgozhat le a hazai űripar, amely már hosszabb ideje hátráltatta a nyugati cégekkel folytatott versenyben. Eddig ugyanis éppen a tesztközpont hiánya miatt nem lehetett Magyarország az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) teljes jogú tagja (jelenleg társult tagok vagyunk), s így nem is kaphatott nagyobb megrendeléseket a szervezettől. Ennek évi nagyságát a tervezett beruházás összegének duplájára taksálta a szakember.
Az űrközpont kialakítására létrehozott szerződés értelmében a Talentis biztosítja a beruházás infrastrukturális, ingatlanfejlesztési és uniós pályázati oldalát, a Bonn Magyarország Kft. pedig a szakmai-kapcsolati potenciált, a high-tech gépparkot, valamint a szakképzett munkaerőt.
Hajdú Péter
forrás: Heti Válasz