Skip to content
 

Falugyűlés 2010. május 21.

ugrás a videóhoz

Mielőtt belevágnék, elmondom hogy szerintem a Falugyűlés elegendően jól sikerült, és nagyot léptünk vele előre. Én nagyon jól éreztem magam, és pozitív érzésekkel mentem haza. A moderációs munkával én annyira elégedett azért nem voltam. Persze, a közösségépítéshez ilyen laza kontroll kell, de én haladósabbat szerettem volna. A legnagyobb problémának azt látom, hogy mikorra a lényegre tértünk, csak egyetlen “őspátyi” maradt közöttünk.

A jó az, hogy születtek azért ötletek, javaslatok arra, hogy hogyan vigyük el a hírt azoknak, akik egyelőre kimaradtak.

A Falugyűlésen az egyik lapot ezzel írtuk tele:

“Pátyi Modell”
Másik világot építeni

  • - bevonni a többieket
  • - kisközösségeket létrehozni
  • - érdeklődést felkelteni
  • - kérdőívvel bevonni az e-világtól távol állókat
  • - lakossági szavaztatás
  • - kérdések összegyűjtése
  • - részvételi demokr. elképzelés

Emlékeim szerint felmerült még (nem tudom miért nem lett felírva) a már működő civil szervezetekkel, egyházakkal való párbeszéd fontossága is.

A problémakörökről és megoldásokról való beszélgetés közben ezek kerültek fel a táblára:

  • - hivatallal partneri viszony
  • - a falu szerkezeti tervéről településfejlesztési stratégiájáról kommunikáció
  • - a stratégiákat évente aktualizálni kell
  • - vagyongazdálkodási terv
  • - együttműködés a kistérséggel
  • - családi napközi
  • - saját vízbázis
  • - önellátó falu / saját pénz
  • - helyi sajtót csinálni
  • - lev. listán lévők tájékoztatása
  • - helyi kompetencia/munkaerő felmérése
  • - önkormányzati tulajdonon a helyi ember dolgozzon
  • - folyamatban lévő ügyek nyilvánossá tétele automatikusan történjen
  • - oktatási koncepció

Részben a rendelkezésre álló idő, részben a moderáció fókusza (próbálok finoman fogalmazni) miatt a fenti lista sem teljes és pontos. De fontos dolgok is szerepelnek benne.

Nekem fontos élmény volt az, hogy egy-két javaslatot annak elhangzásakor őszintén szólva kicsit butának/ helyi szinten nem kezelhetőnek láttam, de mindíg voltak olyanok akik megértették a javaslattevő szándékait és gondolatait. Ebből az kerekedett ki, hogy volt olyan problémafelvetés, amiről kiderült hogy igenis vannak helyi szinten kezelhető aspektusai (sőt, általam előtte javasolt akció is segíthet a megoldásban), volt olyan aminek a megfogalmazása volt furcsa számomra, de mások ugyanazt megismételve olyan módon bővítették ki, amivel egyet tudok érteni. Persze a fenti listában olyan is szerepel, amit megvalósíthatatlannak/értelmetlennek találok, de láthatóan többen egyetértettek vele és működő modellekre hivatkoztak, tehát én is tévedhetek.
Szóval láttuk működni azt, hogy a közös bölcsesség mennyivel többet tud adni az egyéni bölcsességnél.

Végül kérlek titeket, hogy mondjátok el, hogy mi volt jó, és mit kellene másképp csinálni. Ehhez segítségként pár kérdés. Lehet osztályozni mint az iskolában, és lehet pár szót is írni.

  • Jó volt-e a hírverés a falugyűlésnek?
  • Az időpont megfelelő volt-e?
  • A falugyűlés időtartama megfelelő volt-e?
  • Sikerült-e megfelelő fizikai környezetet teremteni?
  • Milyen volt a nap programjának összeállítása?
  • Milyen volt Varga Csaba előadása?
  • Milyen volt Paksi Tamás előadása?
  • Milyen volt Magosányi Árpád előadása?
  • Milyen volt a moderátorok munkája?
  • Pozitív érzésekkel távoztál-e?
  • Elégedett vagy-e az eredménnyel?
  • Bármi egyéb?

Magosányi Árpád

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.

Szia Árpi!

Mindent egybe véve, jó volt. Nekem tetszett. Többet várni tőle nem lehetett.

Szerintem voltak olyanok, akik még nem hallottak ilyenről, ezért számukra nagyon új volt. Egyesek, nem tudom, hányan lehettek, teljesen reménytelennek tartják az ilyen próbálkozásokat. Magyarán azt gondolják, hogy ez hülyeség.

Varga Cabával én nagyon egy húron pendülök. Mikor itt volt néhány hete, már akkor jót beszélgettünk. Nagyjából hasonló a véleményem, mint neki. Azt kaptam tőle, amit vártam.

Tamás előadása azért volt tanulságos számomra, hogy egy spontán szerveződő, új szemlélettel fellépő kis közösség, milyen hatékonyan tudja a közösségük érdekeit képviselni egy teljesen más “ellenfélhez” szokott faluvezetéssel szemben.
A testület pedig bevetett ellenük minden, általuk ismert, technikát. Ellenség képzés, lejáratás, rossz hír keltés, fenyegetés, zsarolás, stb. Éppen azt olvasom ki ebből, remélem nem tévesen, hogy letűnőben van az a világ, amiben éltünk. Van remény és van példa, hogy lehet másképpen is intézni a közösség dolgait. Én ezt visszafordíthatatlannak tartom.

Árpi előadása érdekes volt, bár számomra nem teljesen új. A te érdemed elsősorban ennek a fórumnak a megszervezése volt, illetve a helyi részvételi demokrácia lehetőségének elültetése a fejekben. Becsülöm azt is, hogy Te ezt teljes hittel és meggyőződéssel képviseled.
A szervezés profi módon sikerült, mondhatni tele volt a terem.
Csak annyiban fikáználak, mint öreg és nagyon konzervatív ember, hogy a stílusod, gondolom szándékosan, nagyon laza volt.

A moderátorokról annyit, hogy láthatóan arra törekedtek, hogy legyen valami eredménye a fórumnak. Program fő pontjai álljanak össze, ha lehet e mögé szerveződjön munkacsoport. Tették a dolgukat, szerencsére nem ők voltak a főszereplők és ez így volt jó.

Hajrá!
Szabó István


Ritecz Janihoz hasonlóan én is megkérdezem most: Legyek udvarias vagy ne?
Nem leszek.
Minden tiszteletem Varga úré, de előadása számomra sem minőségben sem tartalmában nem hozta a várt színvonalat. Tekintettel a hallgatóság erősen különböző “előképzettségére” jobb lett volna egy kicsit szájbarágósabban a lényegre koncentrálva kitölteni a húsz percet. Ebből következően sokan nem értették meg, miről is van szó, egyesek határozottan hülyeségnek tartották az egész részvételi demokráciát úgy, ahogy van. Az előadás tudományát hivatásosan gyakorló előadótól egy kicsit többet vártam volna.
Itt kell megemlítsem, hogy talán jobb lett volna a kérdéseket a három előadás utánra időzíteni tekintettel arra, hogy sok esetben azonos tartalmú kérdések merültek fel.
Topi rendesen felkészült a prezentációval, fel is olvasta a diáit. Talán azért vált kissé unalmassá, mert a tematizált slide-ok több helyen is tartalmazták ugyanazt a dolgot, és Topi minden esetben ragaszkodott a sorvezetőjéhez.
Számomra Árpád előadása volt a legérdekfeszítőbb, annak ellenére, hogy jómagam már korábban megismerkedtem a témával. Sajnos addigra már eléggé elfáradt a közönség, polgimesterünk is el-elszunnyadt. Nekem nem okozott problémát Árpi lazasága, bár stand-up-comedy sztár valószínűleg nem lesz belőle [superemotions file=”icon_razz.gif” title=”Razzberry”]
A moderátor hölgyek sajnos az előadókat moderálták és nem a közönséget. Lehet, hogy Ifj Lukács G. jobb választás lett volna, kár, hogy visszavonult a közélettől.

Árpádot nyilván minden respekt megilleti, mert rengeteg munkát tolt bele ebbe az akcióba. Remélem legközelebb többünknek sikerül támogatnia őt, a kapkodását sikerül egy kicsit visszafogni, átgondoltabb üzenet közvetít majd a rendezvény. Ehhez ajánlom a Falugyűlés újonnan alakult kreatív média munkacsoportját.

Összességében: van még mit tanulnunk, és köszönöm mindenkinek aki a rendezvény szervezésében és lebonyolításában részt vett. És azoknak is köszönöm, akik a köz érdekében áldoztak szabadidejükből, és meghallgatták az előadásokat.

Peng György


Számomra az est célja és egyben eredménye az volt, hogy elindultunk. Ez a legfontosabb, mert aki ott volt azok közűl mindenki tudja, hogy valamit csinálni kell és hiszem, hogy tenne is azért, hogy a helyzet javúljon itt Pátyon.

Bennem ma reggelre ülepedett le a dolog, és azt szűrtem le, hogy a neheze még előttünk van. (kicsit félek is tőle)

Nem minősíteném sem az előadókat, sem a moderátor hölgyeket, mert nem lényeg. (elnézést) Viszont nagyon jónak tartom, hogy a közönség, vagyis a lakosok, nagyon érdeklődőek voltak, nagyon sok kérdés merűlt fel és a végére kezdett körvonalazódni a leendő feladatok vonala.

Ez azt jelzi számomra, hogy érdekelte a közönséget a téma. Tehát a falugyűlés elérte a kívánt célját. Bízom benne, hogy akik nem tudtak ott lenni esetleg megnézik.

Olyan szép lenne ha megjelenhetne egy cikk magáról a részvételi demokrációról, és egy beszámoló az estről a Kurírban, és esetleg a Budántúl-ban is.

Érdemes lenne szervezni egy találkozót magukkal az abai magisztrátusokkal, velük gyakorlati kérdésekről is lehetne beszélgetni.

A szervezés nagyon jó volt, monthatni profi. Árpi! Köszönöm, hogy felvállaltad, megszervezted,és nem adtad fel!

Várom a következő lépést!

Magyar Vera


Kedves Árpi,

Egy ilyen rendezvénynél nem lehet ilyen terminus technikus kategóriák szerint értékelésni.
Különösen egy ilyen úttörő rendezvénynél. Köszi, hogy létrejött.
Tudjátok, hogy én aztán elég kritikus vagyok a minőségekre, de akkor is azt mondom, magát a tényt kell értékelni:
- sok ember között virtuális helyett, közvetlen kapcsolat jött létre,
- elhangzottak információk arról, hogy az élet változik, s vannak akik ezt lekövetik, de közvetíteni is tudják egy szűk keretek közé szorított frappáns, közérthető előadásban,
- sokan jobban megismerhettetek egy ITT Pátyon működő (!), s már nemcsak a közös gondok mentén szerveződő közösséget, ahol tán felfedezhettétek, hogy mennyi közös öröm tartja ezt össze, mégha mindenféle szempontból annyira különböző emberek alkotják is.
- poénra kijött a porto allegrei példa, mert nagyjából pont ezt az 1946 óta terjedő gondolkodást, szemlélet- és eszközrendszert akarom kézségszinten megismertetni veletek, ami logikát és munkalépéseket a brazilok ebben az esetben település szinten alkalmaznak.

Az egész rendezvényben AZ ÜZENETE volt a lényeges: CSAK AZ JUT ELŐRE, AKI EMELI A FENEKÉT !

A Kanyarosok megemelték a feneküket és évek óta emelgetik továbbra is. A brazilok és Aba falu népe sem most kezdte. Rájöttek az ízére. Megy ez, csak csinálni kell.

Ezt a fenékemelgetést az önkori is kénytelen díjazni: útjavítási murva fuvarköltségét állták, a játszótérbe is betettek pár forintot, a Wiedermann alatt ellopott aszfaltú (sőt útszerkezetű és vízelvezetésű) 4 utcánk helyén három utca már röbbé-kevésbé elkészült, stb. Egyszerűen nem maradhattak vakok és süketek (ennyi fenék nagyot is tud szólni !). Észre kellett venniük minket.

Szerintetek látszik az eredménye a kanyariak aktivitásának? Ennyire egyszerű.

Panaszkodó polgártársainknak remélem sikerült ezt eléggé agresszívan közvetítenem. Sajnos régi tapasztalatom, hogy udvarias formában nem megy a tényinformációk közvetítése, mert akkora körülöttünk a zajszínt, hogy sokaknál már halláskárosodást okozott.

De azért, ha már ennyire kérdezed, tulajdonképpen tényleg elég vacak volt az egész este: fonnyadt volt a teasütemény.

Üdv,
Ritecz János


A Falugyűlés az Ökotárs Alapítvány finanszírozásából valósult meg. Itt vannak a feléjük adott beszámoló anyagai: